Plankegrillet kylling med ahornsirup og sennep – opskrift

Skrevet af: Charlotte Rosenstand on July 11, 2011 9 kommentarer


Vi er blevet helt pjankede med plankegrilning – så nu skulle det også prøves med kylling. Og det er bestemt ikke sidste gang. Her får du opskriften på kylling i ahornsirup – senneps – marinade. Det søde ahornsirup sammen med det røgede fra ahornplanken passer så godt sammen, at englene synger! Har du ikke lige en planke indenfor rækkevidde, så prøv marinaden alligevel. Ahornsiruppen karamelliser og  runder det lidt stærke fra sennepen smukt af. Så prøv det!

Sådan gør du ved planke grilning: Klik her

Ingredienser:

Marinade:

2 spsk. Dijon sennep

2 spsk. balsamico

2 spsk. olivenolie

2 fed hvidløg, finthakket

3/4 dl ahornsirup

 

4 kyllingebryster

 

Sådan gør du:

Bland marinaden i en pose, og kom kyllingebrysterne i. Grill dem som anført ovenfor (følg linket).

Kyllingebrysterne grilles 2 min på hver side.

 

Her ser du kyllingebrysterne på ahornplanken sammen med grillede majs og skiver af sweet potatoes.

 

Og her det færdige resultat – værsågod og spis!

 

God fornøjelse – og god appetit!

 

Vi serverede grillede majs og grillede sweet potatoes til.

Print Friendly

Tags: , , , ,

Add to del.icio.us!Stumble this!Add to Techorati!Share on Facebook!

9 kommentarer til “Plankegrillet kylling med ahornsirup og sennep – opskrift”

  1. Brian Brandt on: 13 July 2011 at 23:55

    Jeg elsker kylling på grillen og eksperimentere med nye marinader til den. Denne skal helt sikkert prøves.

    Plankegrill, det lyder spændende. Den ligner næsten sådan en bagesten eller pizzasten – gad vide om det kunne give samme resultat?

  2. Charlotte Rosenstand on: 14 July 2011 at 01:59

    Hej Brian
    Kylling er nemlig godt grillet!
    Nej, det kan slet ikke sammenlignes. Det er jo netop røgen fra træet, der gør denne grillform så lækker.

    Prøv det :-)

  3. Irene Johannessen on: 13 August 2011 at 14:07

    Hej

    Hvor længe marinerer du kyllingstykkerne i posen?

  4. Charlotte Rosenstand on: 13 August 2011 at 15:58

    Hej Irene. Når jeg ikke lige har fået forberedt det, marinerer de bare, mens jeg tilbereder tilbehøret. Ellers et par timer. God fornøjelse!

  5. HTC reparation on: 29 August 2011 at 17:50

    Det ser godt og nemt ud, så det vil jeg da prøve til ungerne her i weekenden :)

  6. Monsar on: 9 November 2011 at 12:58

    Hej

    Vejret tillader desværre ikke at grille på de her kanter, men det afholdte os alligevel ikke for at stege nogle gode kyllingefiletter og marinere dem i din marinade. Og det smagte virkelig fantastisk! Tak for den gode inspiration. Har netop tilmeldt mig dit RSS feed, så jeg venter spændt på nye retter :)

    Hav det godt.

  7. Charlotte Rosenstand on: 9 November 2011 at 13:50

    Hej
    Det er jeg glad for at høre – og god idé ;)
    Mange hilsner!

  8. Heidi on: 13 November 2011 at 12:52

    Hej Charlotte.
    Kan man lave dem på en grill pande, pt. griller vi ikke så meget da efteråret er kommet, men den marinade lyder simpelthen så god jeg næsten ikke kan vente :)
    Skal forresten lave din Chilli con carne i aften som er et kæmpe hit herhjemme både hos store og de små :)

  9. Charlotte Rosenstand on: 13 November 2011 at 16:35

    Hej Heidi

    Det kan du sagtens. Det smager dejligt alligevel, men prøv endelig på grillen, når temperaturerne kommer op igen!

    God fornøjelse med Chili con Carnen. Jeg er glad for at høre, at den er et hit! :)

Skriv kommentar:

Alle kommentarer skal godkendes, før de er synlige for andre end dig selv. Jeg godkender hurtigt - så skriv endelig!
Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes
  Copyright ©2010-2011 CHARLOTTE ROSENSTAND, Alle rettigheder er mine!

Luk annoncerne